نکاتی کلیدی آموزش زبان انگلیسی به کودکان

نکاتی مهم در آموزش زبان انگلیسی به کودکان که والدین باید بدانند!

توجه و اهمیت به کاربرد روزافزون زبان در موقعیت های مختلف از جمله تحصیل، شغل، سفر و … یادگیری زبان انگلیسی را به امری مهم و اجتناب ‌ناپذیر تبدیل ‌کرده است. از همین رو یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان به یکی از دغدغه های مهم والدین بدل گشته و آنها را برآن داشته تا کودکان خود را هرچه زودتر و در سنین پایین تر، در آموزشگاه های زبان انگلیسی ثبت نام کنند. درصورتیکه از نظر روانشناسان، بهترین سن برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان بین ۵ تا ۱۰ سال است زیرا آموزش زبان انگلیسی به کودکان بدلیل فاکتورهای علمی و روانشناسانه فراوانی که دارد از حساسیت بالایی برخوردار است که طراحی و اجرای دکوراسیون متناسب با روحیات کودکان، روش‌های تدریس خلاقانه و نوع رفتار معلم و مربی با کودکان، از فاکتورهای بسیار مهمی است که در این مقاله به آنها پرداخته شده است.

 

سن مناسب برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان

برخی والدین از زمانی که هنوز فرزندشان به دنیا نیامده است، برنامه‌های آموزشی مختلفی را برای آنها طراحی و برنامه ریزی می کنند که بدون شک آموزش زبان انگلیسی از سنینی که کودک هنوز به زبان مادری مسلط نیست، اشتباه بزرگی است. توجه به این نکته بسیار مهم است که شروع آموزش ها به کودکان، باید متناسب با شناخت ویژگی های شخصیتی و استعداد آنها آغاز شود که این موضوع در دوره خردسالی و کودکی بیشتر نمایان می شود، زیرا قدرت یادگیری و کنجکاوی کودکان در این سنین فرصت خوبی را برایشان فراهم می‌آورد تا والدین و مربیان بتوانید توانایی های آنها را در جهت یادگیری مهارت های هر چه بیشتر و بهتر سوق دهند. علاوه بر این، از نظر روانشناسان لازم است کودک آشنایی اولیه با زبان مادری، حروف الفبای فارسی و ساخت جمله را داشته باشد تا بتواند مفاهیم و قواعد اولیه زبان انگلیسی را درک کند و فرا بگیرد. این مهارت می‌تواند بین سن ۵ تا ۱۰ سالگی به سطح مطلوب و معقول برسد و در کودک آمادگی لازم را جهت یادگیری زبان انگلیسی ایجاد کند.

ویژگی های کلاس آموزشی کودکان

آموزش در سنین کودکی اصول و قواعد مربوط به خود را طلب می کند، روانشناسان بر این عقیده اند که آموزش غیرمستقیم به کودکان در قالب بازی، سرگرمی و تفریح نتیجه بهتر و مقید تری را بهمراه دارد. از همین رو استفاده از وسایل سرگرمی و طراحی دکوراسیون مخصوص کودکان با استفاده از رنگ های شاد که متناسب با نوع فعالیت آموزشی و علائق کودکان باشد، می تواند تاثیر بیشتری در یادگیری کودکان داشته باشد، زیرا کودکان نسبت به محیط اطراف خود با رنگ های شاد واکنش بیشتری نشان می‌دهند و این عامل موجب تسهیل روند یادگیری کودکان می شود.

 

روش های آموزش زبان همراه با بازی و سرگرمی

در دنیای امروز روش های خلاق، جذاب و متنوعی همراه با بازی و سرگرمی برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان وجود دارد که می توان با بکارگیری این روش ها مباحث آموزشی بیشتری را به کودکان آموخت که در ادامه به چند روش اشاره خواهیم کرد:

  • اردوهای تفریحی

یکی از روش های خلاق و متنوع آموزش زبان انگلیسی به کودکان، ترتیب دادن یک اردوی آموزشی تفریحی یکروزه است که می تواند موجب افزایش کارایی ذهنی کودکان شود زیرا این اردو برای آموزش اجزای طبیعت و رنگ ها بسیار کاربردی و عملی است.

  • ساختن کاردستی

یکی دیگر از روش های خلاق برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان، ساختن کاردستی توسط کودکان در کلاس است که این شیوه جذاب، آموزش بهتری را برای کودکان بهمراه خواهد داشت. بطور مثال برای آموزش حیوانات، میوه ها، لباس ها و اعضای بدن می توان از ساخت کاردستی‌بهره بُرد.

  • نقاشی

یکی دیگر از روش های جذاب برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان، انجام نقاشی است به نحوی که یک نقاشی خام و بی رنگ در اختیار هر کودک قرار می گیرد و از آنها خواسته می شود هر قسمت را به رنگ خاصی رنگ آمیزی کنند و از این طریق بصورت همزمان به آموزش رنگ ها و اسامی آنها پرداخته می شود.

  • اجرای نمایش

از دیگر روش های جذاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان، می توان به اجرای نمایش (نمایش های شاد و موزیکال) به عنوان یک روش پرطرفدار بین کودکان اشاره کرد. زیرا برای آموزش برخی مکالمه ها همانند سلام و احوالپرسی، معرفی خود و دوستان، بیان مشخصات ظاهری و موضوعات مشابه می توان از طراحی و اجرای یک نمایش جذاب بهره جست.

 

ویژگی های فردی و شخصیتی معلم زبان انگلیسی کودکان

همانطور که می دانیم روح و شخصیت کودکان از لطافت و ظرافت بیشتری نسبت به افراد بزرگسال برخوردار است و این عامل موجب گشته تا کودکان از کوچک ترین اتفاقات محیط خود تاثیر بپذیرند، با توجه به این امر مهم لازم است که نوع برخورد و رفتار معلم با کودکان متناسب با لطافت های کودکانه باشد تا رشد و تعالی هرچه بیشتر کودکان را فراهم آورد. همچنین از آنجا که روش های آموزش و تدریس زبان انگلیسی به کودکان در مقایسه با بزرگسالان تفاوت های بسیار عمده ای دارد، به همین منظور لازم است مدرس کلاس های کودکان، خود مطالعات لازم و آموزش های تخصصی جهت آموزش زبان به کودکان را دیده باشد تا بتواند موارد آموزشی را به صورت هرچه جذاب و بهتر به کودکان ارائه دهد.

 

تأثیر مدیا (Media) در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

یکی از روش های موثر آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده از رسانه‌های تصویری همانند پویانمایی ها و کارتون های جذاب آموزشی به زبان انگلیسی متناسب با سنین کودکان است، زیرا کودکان در این سنین علاقه زیادی به تماشای تلویزیون و کارتون دارند.

 

نقش والدین در منزل

آموزش زبان انگلیسی به کودکان تنها محدود به کلاسهای آموزشی موسسات نمی‌شود و در این میان نقش والدین در آموزش به فرزندانشان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. والدین می بایست به روش های جذاب و مفرح زمینه تکرار و تمرین در منزل را برای کودکان خود فراهم کنند. همچنین والدین می بایست در جریان روند یادگیری و پیشرفت درسی فرزند خود باشند تا بتوانند در منزل نیز آموخته هایشان را با آنها تمرین کنند.

البته در این میان نکته ای که حائز اهمیت است؛ تفاوت روش تدریس معلم زبان انگلیسی در کلاس با روش تدریس والدین در منزل است، چه بسا والدینی که با دانش خود از زبان انگلیسی سعی دارند روش خود را به کودکشان القا کنند، متأسفانه کودک را دچار سردرگمی آموزشی بین والدین و معلم قرار خواهند داد. بنابراین بهتر است که والدین طی جلسات مشاوره ای با معلم کودک خود، از روند و نحوه درست تمرین در منزل آگاهی پیدا کنند تا روش صحیح آموزشی را پیش بگیرند زیرا روش تمرین و تکرار والدین با فرزندانشان باید همسو و مکمل تدریس معلم آنها باشد تا موجب پیشرفت هرچه بیشتر کودکان شود.