آموزش زبان انگلیسی با فیلم

چگونه زبان انگلیسی را از طریق فیلم یاد بگیریم؟

برای خیلی ها یاد گرفتن انگلیسی با کتاب و دفتر خیلی سخته. اگه شما هم جزو این دسته هستید خب یه راه دیگه ای واستون وجود داره اونم یادگیری از طریق فیلم است .

این کار فواید بسیاری داره اما مهم ترین این ها یاد گرفتن فرهنگشون است که شاید نتونید به اندازه ای که در فیلم ها نمایش داده میشه در کتاب ها اون ها رو بیابید. در فیلم ها شما انگلیسی واقعی رو یاد می گیرد یعنی بعضی از مواردی که در کتاب ها آموزش داده میشه همون چیزی نیست که مردم ازش در بیانشون استفاده می کنن و انگلیسی که در فیلم ها  صحبت میشه بسیار طبیعی و واقعی است. علاوه بر این شما بر مبنای موضوعی که تماشا می کنید لغات مربوط به اون رو به مرور یاد خواهید گرفت. شما با این روش می تونید جایگاه کلمات رو در جمله بیابید. فارق از این ها دیدن فیلم بهترین راه برای تلفظ و بیان درست واژه ها و جملات است. جملات در حالت های مختلف معانی و مفهوم متفاوتی رو القا می کنن و از این طریق شما می تونید راحت تر یادشون بگیرید.

خب اگه حالا قانع شدید که فیلم دیدن چقدر می تونه موثر باشه راه های یادگیری از این طریق رو دنبال کنید:

 • فیلم های جذاب ببینید

این موضوع کاملا روشن است که شما فیلم های مورد علاقتون رو نگاه خواهید کرد. اما حواستون به این هم باشه که فیلم های خسته کننده شما رو کسل می کنن و دقت کردن بهشون و یاد گرفتن ازشون سخت میشه. پس باید بازم تاکید کنیم که  فیلم هایی که دوست دارید ببینید و حتی نقدهای فیلم مورد نظرتون رو هم بخونید تا باز بیشتر و بیشتر یاد بگیرید.

 • فیلمی انتخاب کنید که هم سطح زبان شما باشه

کسانی که مبتدی هستن بهتره انیمیشن و کارتون های ساده ببینن. به این خاطر که صمیمانه و راحت تر یا به قولی تمیز صحبت می کنن و فهمیدنشون راحت تره و این جوری اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت.

و اما دسته ی دیگه ای که سطح بالاتر یا حتی پیشرفته ای دارن پیشنهاد میشه که فیلم های شکسپیری یا به عبارتی فیلم های تاریخی قدیمی مثل رومئو و ژولیت رو نبینید، چرا که فهمیدنشون سخت میشه و گیج می شید و در آخر اعتماد به نفستون رو از دست می دید.

 

 • هنگام تماشای فیلم دیکشنری داشته باشید

فیلم رو بهتره با زیرنویس انگلیسی ببینید. این جوری هر وقت از هر کلمه ای خوشتون اومد یا کنجکاو بودید تا معنی اش رو بدونید توی دیکشنری چک می کنید. این جوری احتمالش خیلی کمه که از یاد ببریدش.

 • عبارات کوتاه را تکرار کنید

بعضی وقتا ممکنه یه چیز باحال توی فیلم به گوشتون بخوره. مثلا یه سری از عبارات پر کاربرد و عامیانه. سعی کنید همون موقع برای خودتون بلند تکرارش کنید. این جوری دیگه از یادتون نمیره. این یه تمرین عالی و لذت بخشه که می تونه کمک کنه صحبت کردنتون به مدل عامیانه ی اونها نزدیک تر بشه.

 • بدون زیرنویس ببینید

قطعا فیلم دیدن به یه زبون دیگه اون هم بدون زیرنویس می تونه چالش برانگیز باشه. پس این پیشنهاد رو جدی بگیرید: واسه دیدن بار اول فیلم اون رو با زیرنویس ببینید ولی اگه این فرصت واستون پیش اومد که بار دیگه همون فیلم رو ببینید خب بهتره که بدون زیرنویس این کار رو انجام بدید.

این بار دیگه شما موضوع فیلم رو می دونید و بیشتر تمرکزتون میره روی کلمات و فرصت مناسبیه که کلماتی رو که بار اول موفق به چک کردنشون در دیکشنری نشدید، بیابید. و مهمتر از همه این بار می تونید خودتون رو بسنجید که چقدر از فیلم رو بدون زیرنویس متوجه می شوید.

 • برنامه پخش فیلمVLC

این یه برنامه ی پخش کننده ی فیلم در کامپیوتر است که خیلی ها فقط برای دیدن فیلم ازش استفاده می کنن! اما یه کاربرد خیلی خوب داره خصوصا برای بخش شنیداری شما. شاید خیلی واستون پیش اومده باشه که یه وقتا یه بازیگری انقدر تند حرف بزنه که نتونین قسمت هایی از حرفشو بفهمید. این برنامه به شما کمک می کنه تا هر جا که خواستید فیلم رو به عقب برگردونید اما خب این کار رو که همه پخش کننده ها می کنن! کار مفیدی که این نرم افزار انجام میده اینه که می تونه با سرعت خیلی آهسته تر به عقب برگرده تا هر جایی که از قلم انداختید رو به راحتی برگردید و ببینید.

 • جا انداختن بعضی قسمت ها در تماشای فیلم طبیعی است

اگه یه قسمت از فیلم رو جا انداختین اصلا مهم نیست. خودتونو نبازید. همه مثل شما هستن و این اتفاق کاملا طبیعی است. فقط سعی کنید یاد بگیرید و از دیدن فیلم مورد علاقتون لذت ببرید.

پس بطور خلاصه این موارد را در دیدن فیلم یادتون نره :

دیکشنری داشته باشین و با عجله فیلم نبینین

عبارات کوتاه فیلم را تکرار کنین

بدون زیرنویس ببینین

اگه سطحتون مبتدیه از انیمیشن و کارتون شروع کنین

 

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم از دیرباز بعنوان روشی سرگرم کننده، جذاب، مفید و کاربردی جهت یادگیری زبان مورد استقبال متقاضیان بوده و هست، هرچند در بیشتر مواقع بدلیل عدم تسلط و دانش کافی مدرسین و نبود تمرینهای مناسب باعث ناکارآمدی این دوره ها گردیده، اما بی شک می توان با برنامه ریزی دقیق و استفاده از منابع صحیح و تکنیک های نوین آموزشی و با بهره گیری از اساتید مجرب، آموزش زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم را مفیدتر و کاربردی تر نمود.

از این رو آموزشگاه زبان کن-دو با بهره گیری از دانش مدرسین باتجربه و استفاده از منابع و فیلم های روز هالیوود همراه با فعالیتهای متنوع کلاسی در حین اکران و پس از اکران فیلم بصورت گروهی، دوره ای متفاوت و غنی با رویکردی آموزش محور را برای علاقمندان یادگیری زبان از سطح متوسط تا پیشرفته طراحی نموده است.

نحوه تدریس در دوره های آموزش زبان انگلیسی با فیلم به سه مرحله تقسیم بندی می شود، به نحوی که در مرحله اول و قبل از شروع فیلم جزوات منحصر بفرد مربوط به برخی از اصطلاحات کاربردی فیلم به زبان آموزان داده می شود، سپس بحث و گفتگو و تحلیل متناسب با تم فیلم صورت می پذیرد و زبان آموزان با ژانر و شخصیت های اصلی فیلم آشنا می شوند. در مرحله دوم و در حین زمان اکران فیلم زبان آموزان به سئوالات و تست های متنوع در ارتباط با درک خود از داستان فیلم پاسخ می دهند و در مرحله سوم به فعالیت های پس از تماشای فیلم پرداخته می شود که زبان آموزان به تحلیل و بحث و گفتگوی آزاد و نتیجه گیری می پردازند.

حال در ادامه با مختصر فعالیت آموزشی که در این دوره ها صورت می پذیرد آشنا می شوید:

 

مرحله اول: فعالیت های پیش از نمایش فیلم

 • معرفی ژانر و داستان فیلم جهت آشنایی بیشتر متقاضیان با فیلم
 • آماده سازی ذهنی زبان آموزان جهت نقد و تحلیل مطالب روانشناسانه فیلم.
 • معرفی لغات کلیدی فیلم (کلماتی که برای درک بهتر فیلم باید از قبل بدانیم).

مرحله دوم: فعالیت های حین نمایش فیلم

 • ارائه سوالات چند گزینه ای و کامل کردن جملات متن فیلم به صورت پر کردن جای خالی.
 • مرتب کردن صحنه ای از فیلم و تصحیح دیالوگ های فیلم (انتخاب گزینه صحیح).
 • فراهم آوردن شرایط پیش بینی پایان فیلم.

مرحله سوم: فعالیت های پس از تماشای فیلم

 • بحث و بررسی موضوعات کلیدی و کاربردی فیلم در راستای تقویت ایده پردازی.
 • ارائه پرسش و پاسخ به زبان انگلیسی با توجه به موضوع فیلم.
 • گفتگو و تبادل اطلاعات درباره اتفاقات پیرامون فیلم با توجه به سطوح مختلف به صورت دونفره، گروهی و    کلاسی.
 • تحلیل فیلم و امکان به اشتراک گذاشتن تجربیات و برداشت های آزاد زبان آموزان از محتوای فیلم.

تمامی فعالیت های این دوره به زبان انگلیسی برگزار می گردد.

اهداف آموزشی دوره های آموزش زبان انگلیسی با فیلم در آموزشگاه زبان اسپیکان

 • افزایش خارق العاده مهارت های گفتاری و شنیداری در زبان انگلیسی.
 • یادگیری اصطلاحات رایج در مکالمات محاوره ای به زبان انگلیسی.
 • آشنایی با لهجه و تلفظ صحیح کلمات در زبان انگلیسی.
 • افزایش دامنه واژگان انگلیسی به منظور کاربرد صحیح آنها در جملات.
 • کسب توانایی بسیار بالا در درک فیلم بدون نیاز به زیرنویس.