آزمون IBT

(Internet Based TOEFL(iBT

تفاوت عمده این آزمون با انواع قدیمی‌تر تافل، اضافه شدن بخش سخن گفتن (Speaking) و حذف بخش ساختار (Structure) از آن است.

موسسه ی ETS قصد دارد رفته رفته این آزمون را جایگزین PBT کند زیرا شیوه ی سنجش در این آزمون واقعی تر است و هر چهار مهارت زبان را مورد سنجش قرار می دهد

در حال حاضر تمامی دانشگاه‌ها هر دو امتحان PBT و iBT را می‌پذیرند اما به کسانی که به دنبال دریافت   Teacher Assistantshipهستند توصیه می‌شود به دلیل دارا بودن قسمت speaking ,در آزمون نوع iBT شرکت کنند

در ابتدا تصور می شد که آزمون iBT از لحاط ارزیابی دشوار تر است اما امروزه می‌توان مزیت‌های فراوانی از جمله زمان‌های متعدد ثبت‌نام، مراکز آزمون متعدد در شهرهای مختلف, کوتاه بودن زمان آماده شدن نمرات و گزارش به دانشگاه سفارش شده را برای آن در نظر گرفت. این نوع از آزمون تافل برای کسانی که می‌توانند قابلیت‌های خود را به صورت متنوع در شرایط مختلف آزمون ارائه دهند، بسیار بهتر از تافل ورقه‌ای (pBT) خواهد بود.

این آزمون از ۴ بخش ۳۰ نمره ای تشکیل شده است و تقریبا ۴ ساعت طول می کشد. نمره این امتحان از ۱۲۰ بوده و نمره بالای ۱۰۰ در این امتحان نمره ی خوبی محسوب می شود.
بطور کلی می توان امتحان iBT را در دو نوع تعریف کرد:
۱. بخش Reading آن long format و بخش Listening آن short format است.
۲. بخش Reading آن short format و بخش Listening آن long format است.
آزمون دهندگان بصورت تصادفی، در یک زمان، یکی از انواع فوق را در امتحان مشاهده می‌کنند هر گروه یکی از بخش ها را بصورت long format دارند هر چند از نظر نمره دهی تفاوتی بین آنها وجود ندارد.